Przełom sierpnia i września czasem doniosłych Uroczystości Rocznicowych

Jest już wieloletnią tradycją, że Pocztowa Solidarność jest obecna w Gdańsku na uroczystościach upamiętniających zarówno Wydarzenia Sierpniowe w Stoczni Gdańskiej, jak również bohaterstwo Żołnierza Polskiego broniącego Westerplatte. Ale przede wszystkim jesteśmy tam, aby oddać cześć i pokłonić się naszym Koleżankom i Kolegom noszącym z dumą mundur Pocztowca, którzy 1 września 1939 roku z determinacją i poświęceniem bronili Poczty Polskiej i w tej obronie bohatersko polegli.

Nasz pobyt w Gdańsku rozpoczął się w czwartek uroczystym posiedzeniem Prezydium Komisji Międzyzakładowej, po którym w asyście pocztów sztandarowych udaliśmy się pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożyliśmy wieniec, zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert barda i gawędziarza Andrzeja Kołakowskiego, który posługując się słowem i muzyką przedstawił patriotyczne widowisko wprowadzając widzów w stan zadumy, refleksji i w wielu z nas przywołał wzruszające wspomnienia.

Piątkowy dzień rozpoczęło się zebranie Komisji Międzyzakładowej, w czasie którego poza elementami uroczystymi podjęto merytoryczne decyzje i stanowiska dotyczące bieżących spraw na styku z Zarządem Poczty Polskiej.

Następnie po złożeniu kwiatów przed bramą Stoczni Gdańskiej udaliśmy się wraz z pocztami sztandarowymi do Kościoła Św. Brygidy na uroczystą Mszę św., w której uczestniczyli Pan Prezydent RP Andrzej Duda, Pan Premier Mateusz Morawiecki oraz Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda i inni znamienici goście.
Podczas nabożeństwa dokonano poświęcenia repliki Sztandaru NSZZ Solidarność.

Zwieńczeniem dnia był koncert pod nazwą ,,Koniec lata z Solidarnością”, który odbył się na terenie Stoczni Gdańskiej i był transmitowany przez TVP.
Sobota 1 września to data wybuchu drugiej Wojny Światowej.
Poczet Sztandarowy Pracowników Poczty Polskiej WER z Lublina we wczesnych godzinach porannych wziął udział w uroczystościach na Westerplatte.

Natomiast od godziny 9:30 Poczty Sztandarowe Komisji Podzakładowych z Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy, wraz z delegacjami złożonymi z wiceprzewodniczących KM oraz członków Prezydium, w asyście Pocztu Sztandarowego Poczty Polskiej, brały udział w uroczystości złożenia wieńców pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.
Na tej uroczystości obecni byli Pan Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, członek zarządu Grzegorz Kurdziel oraz liczne grono dyrektorskie.

Ostatnim akcentem była rozpoczęta w samo południe Polowa Msza św. celebrowana przy pomniku Poległych Pocztowców.
Po jej zakończeniu tradycyjnie liczne delegacje składały kwiaty i oddawały hołd poległym.

Wkrótce opublikujemy dokumenty przyjęte przez Komisję Międzyzakładową.

źródło: solidarnosc-poczta.pl

Komentowanie zamknięte.